HİZMETLERİMİZ

Balata Değişim/Kontrol

Kayseri Fren Balatası Değişimi ve Fiyatları

Fren balataları, aracın fren ve amortisörlerden oluşan sisteminin en önemli parçalarından biridir. Fren pedalına bastıktan sonra başlayan ve birbirini takip eden bir dizi işlemin son aşamasıdır da denebilir. Aracın fren pedalına bastığınızda sistemdeki yağı harekete geçirirsiniz. Hidrolik yağ, basınçlı bir şekilde sistemi etkiler. Sistemdeki hortumlara pompalanan hidrolik yağ, balataları sıkarak firen disklerine baskı uygular ve balataların gücüyle araç durur ya da yavaşlar. Frenin ve balataların ana görevi aracı durdurmaktır.

Fren Balata Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Söz konusu balata değişimi için önceden verilecek net bir zaman yoktur. Aracın motor gücü, toplam ağırlığı, aracın kullanım şekli gibi pek çok etken balataların ömrüne etki eder. Ancak fren balata sistemi arızası ya da yıpranmasında dolayısıyla da balata değişiminde en önemli etken frene basma sıklığıdır.

Periyodik bakımlarda bu konuda servisinizden bilgi almanız gerekir. Genellikle 15 bin km’de bir fren balatası kontrolü yapılır. Bu kontrollerde aşınma görülürse değişim yapılmalıdır. Fren balatası arızası, eskimesi, yıpranması gibi sorunlar, güvenli sürüşü tehlikeye sokar. Bu nedenle bakımlarınızı aksatmamanız kesinlikle önerilir.

Fren balatası kontrolü ve değişimi için servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
NOT : Firmamız bütün markalarda "Özel Servis" olarak hizmet vermektedir. Yetkili servis değildir.